OBAVIJEST O UPISU DJECE U I. RAZRED OSNOVNE ŠKOLE U ŠK. GOD. 2023./24.

Poštovani,

Kao što ste već upoznati od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja Zadarska żupanija je izabrana za pilotiranje, odnosno prvog korisnika Modula e-upisi u osnovne škole u sklopu projekta „Informatizacija procesa i uspostava cjelovite elektroničke usluge upisa u odgojne i obrazovne ustanove“, te će se postupak upisa za školsku godinu 2023./2024. provoditi kroz sustav, u okviru spomenutog modula.

Prijava djece, obveznika, doraslih za upis u prvi razred osnovne škole u šk. god. 2023./2024.  neće se provoditi kao do sada. Ovaj Upravni odjel je dobio podatke iz baze MUP-a djece dorasle za upis u sustavu Modula e-upisi te će podaci biti dostavljeni/ administrirani, u samom sustavu, pripadajućim školama. Školama će u sustavu biti vidljiva djeca dorasla za upis i to na temelju kriterija najbliže škole djetetovu prebivalištu, odnosno boravištu. Također u sustav će biti unesena i djeca kojima je prošle godine odgođen upis ili su privremeno oslobođena od upisa.

Slijedom, navedenog, roditelji školskih obveznika će preko portala E-građani moći vidjeti termine za svoju djecu, te podnositi zahtjeve za upise u škole drugog upisnog područja i na kraju potvrditi sam upis potpisivanjem upisnica i prilaganjem istih u sustav.

Roditeljima će biti omogućen pristup u sustav i to najprije za upis djece s teškoćama okvirno oko 14. veljače 2023., zatim za prijevremeni upis oko 01. ožujka 2023., te za redovan upis od 31. ožujka 2023. godine.

Svjesni činjenice da svi gradani ne koriste portal E-građani škola će biti na usluzi roditeljima za pomoć, te će na web stranice škola objaviti termine za djecu poštujući GDPR. Ukoliko bude slučajeva da dijete doraslo za upis ne bude na listi škole koja je najbliža djetetovu prebivalištu mogu se javiti  školi ili  Upravnom odjelu na e-mail: visnja.micic@zadarska-zupanija.hr .

Za djecu koja će šest godina navršiti do kraja tekuće godine (od 01. travnja do 31. prosinca 2023. godine), a nisu školski obveznici roditelj/skrbnik može najkasnije do 31. ožujka tekuće godine podnijeti  Upravnom odjelu zahtjev za uvrštavanje djeteta u popis školskih obveznika. Uz Obrazac 6 roditelj (skrbnik) treba dostaviti mišljenje stručnog tima predškolske ustanove o psihofizičkom stanju djeteta.

(OBRAZAC 6, odnosno zahtjevi koje podnose roditelji/skrbnici Upravnom odjelu, je dostupan na web stranicama Zadarske županije, Upravni odjel za obrazovanje, kulturu i šport pod linkom Obrasci.)

Zahtjevi sa pripadajućom dokumentacijom mogu se dostaviti skenirani Upravnom odjelu na e-mail: marjana.reliic@zadarska-zupaniia.hr , ili na adresu: Zadarska županija, Upravni odjel za obrazovanje kulturu i šport, Zadar, Josipa Jurja Strossmayera 20.

Postupak utvrđivanja psihofizičkog stanja djece radi upisa u prvi razred osnovne škole provodi se u školi kojoj dijete pripada prema upisnom području u razdoblju od 31. ožujka do  15. lipnja 2023. godine.

Napominjemo, iznimno od ovih rokova, a sukladno važećem Pravilniku o osnovnoškolskom i srednjoškolskom odgoju i obrazovanju učenika s teškoćama (N.N., br. 24/15) djeca s već utvrdenim teškoćama u razvoju trebaju pristupiti utvrdivanju psihofizičkog stanja zbog upisa u prvi razred u vremenu od 01. veljače do 15. travnja 2023. godine. Molimo za ovaj postupak uzeti u obzir djecu s odgođenim upisom od prošle godine.

Konačne liste u Modulu e-upisi će biti potvrdene 16. lipnja 2023. godine, a upis u I. razred osnovne škole za školsku godinu 2023./2024., odnosno generiranje i potpisivanje upisnica ili prilaganje ručno potpisanih će biti omogućeno od 17. lipnja 2023. godine.

S obzirom da nismo u mogućnosti predvidjeti sve eventualne prepreke i probleme molimo vas za strpljenje i suradnju te se nadamo da ćemo zajedničkim snagama uspješno provesti postupak e-upisa u osnovne škole za školsku godinu 2023./2024.

objavio: Ana Milovac   datum: 15. 2. 2023.

« Svibanj 2024 »

Ukupno: 200981