DAN SV. PATRICKA I „ GLOBAL GREENING“ NA NAŠ NAČIN

DAN SV. PATRICKA  I „ GLOBAL GREENING“ NA NAŠ NAČIN

Dan sv. Patrika, zaštitnika Irske ,tradicionalno se slavi 17.ožujka, ali ne samo u Irskoj već u cijelom svijetu.

Sv. Patrik se rodio u bogatoj obitelji, pretpostavlja se u Walesu, ali su ga sa 16.god. Oteli irski gusari i prodali kao roba u Irsku. Nakon nekoliko godina uspijeva pobjeći ali se vraća u Irsku kao školovani svećenik gdje uspješno širi kršćanstvo. Vjerovalo se da sv. Patrik može činiti čuda te su za njega vezane mnoge legende i priče a jedna od poznatijih je ona da je istjerao zmije iz Irske.

Naša škola uključila se ove godine i na svoj skroman način obilježila dan sv. Patrika. Tako su učenici 1. razreda na satu engleskog jezika gledali edukativni crtić o sv. Patricku kako bi se upoznali s njegovim likom i djelom dok su učenici sedmog razreda izučili i pronašli malo više podataka o njemu i izradili plakat  sa simbolima i citatima karakterističnim za Irsku i taj dan.

Ali i učenici šestog razreda su se na malo drugačiji način priključili obilježavanju ovog dana. Iako simbol Irske nije paprika  nego djetelina, oni sa svojom razrednicom Ivanom Baričević sijali papriku u stiropor kontejnere koje su stavili na  osunčano mjesto u razredu te će ih redovito zalijevati, brinuti se o njima, a kad izrastu sadnice, iste će se prebaciti u školski vrt dok će dio učenici ponijet svojim kućama i posaditi u svoje vrtove, a sve s ciljem očuvanja tradicionalnih vrsta, poticanje djece na brigu o vlastitom zdravlju, boravka na otvorenom, fizičkom aktivnosti...Sjeme su dobili od Podravke koja je raspisala natječaj i besplatno dijelila paprike koje su njihovi stručnjaci razvijali punih deset godina kako bi dobili besprijekornu sirovinu za besprijekoran proizvod – ajvar. Bili su oduševljeni idejom nastavnice Ivane, te joj velikodušno poslali više paketića sjemena. Hvala Podravci na podršci, a mi možemo jedino obećati da ćemo se potruditi da njihovo sjeme zaista padne na plodno tlo! .

objavio: Ana Milovac   datum: 28. 3. 2021.

« Svibanj 2024 »

Ukupno: 200978