Terenska nastava učenika I.-IV. razreda

Učenici i učiteljice razredne nastave  naše škole i ove godine su u prirodi , u svom zavičaju, poželjeli dobrodošlicu proljeću. U utorak, 21.ožujka u 9:40 sati krenuli su  školskim autobusom  na terensku nastavu u staro selo Jasenice , te tako obilježili početak proljeća i Dan voda. Predivna priroda u proljetnim bojama i toplo vrijeme bili su prvi znaci da će ovo biti jedan ugodan dan. Učenici su putem uočavali promjene u prirodi i reljefna obilježja zavičaja.

Prvo odredište je bilo centar starog sela, oko crkve sv. Jeronima. Obišla se  seoskea gusterna, gdje  se nekad skupljala kišnica za potrebe sela. Uslijedio je odlazak do stare škole, zadruge i kapelice, te crkve sv. Jeronima.

Ispred crkve ih je dočekao ljubazni župnik don Ante Delić, koji im je  ukazao na važnost crkve—kao građevine  i kao  duše  sela, izvora iz kojeg  Jaseničani napajaju svoja srca i duše. Crkva je sagrađena 1874. god., bila je jedna od najljepših crkvenih građevina naše nadbiskupije. Zbog velikog hrvatskog rodoljublja i  izrazite kršćanske vjere. Jasenice su napali četnici  početkom Domovinskog rata, sve zapalili, a crkvu sv. Jeronima minirali upravo na blagdan sv. Jeronima – 30.09.1991. Crkva je  temeljito obnovljena i stoji ponosno u srcu Jasenica.

Nakon marende, odmora i igre, posjetila se i  jasenička Lokva i seoski bunari gdje se  proučavao biljni i životinjski svijet u stajaćicama.

Krenulo se, zatim, autobusom prema Zatonu Obrovačkom. Posjetio se i pogledao prekrasni kanjon i dolina rijeke Zrmanje .

Djeca su imala priliku vidjeti posljedice loše brige o okolišu -  bazene  lužine, koji su ostali  od tvornice glinice Obrovac i koji zagađuju okoliš i uništavaju biljni pokrov.

Nakon toga je uslijedio najveseliji dio– posjeta mini zoovrtu kod restorana Anita i  druženje sa životinjama.

Kad su učiteljice najavile da je vrijeme za povratak u školu  djeca su radosno, uz pjesmu  ispunjena lijepim iskustvom  krenula prema autobusu. Za nepuna tri sata naučili su i doživjeli mnogo, te se još jednom potvrdila korisnost i poželjnost ove vrste nastave , izlaska iz školskih klupa  i učenje  u izvornoj stvarnosti.

Kako je bilo pogledajte u fotogaleriji.

objavio: Administrator   datum: 27. 3. 2017.

Ukupno: 198652