Obilježavanje godišnjice Vojnoredarstvene operacije Maslenica

22. siječnja  u  našoj školi se svečano obilježila 23. godišnjica Vojnoredarstvene operacije Maslenica, uvriježenog naziva Akcija Maslenica.

Taj dan, koji je ujedno i Dan općine Jasenice, na poziv škole su se odazvali brojni gosti i svojim doprinosom dali na važnosti toj svečanosti.

Ravnatelj je održao uvodni govor i predstavio goste zahvaljujući im što su se odazvali pozivu. Podsjetio je na to kako je naša Hrvatska  bila dugo zavijena u crno, u ratu u kojem nam je neprijatelj palio i uništavao sve do čega je došao, naglašavajući da mladi trebaju znati našu krvavu prošlost. Podsjetio je na riječi blagopokojnog kardinala Franje Kuharića koji nas je, u svojim ratnim propovijedima, učio, u duhu Božjeg nauka, da bez obzira na sva učinjena nedjela koja su u ratu počinjena od strane velikospskog agresora,  ne smijemo se nikad prepustiti osjećaju mržnje. Nakon toga dao je riječ gostima.

Učenici od V. do VIII. razreda o ratu su slušali i učili iz prve ruke. O važnosti  Akcije Maslenica i cijelog Domovinskog rata govorili su  uvaženi gosti:  pukovnik Ivica Arbanas, predsjednik HVIDRA-e grada Zadra, zapovjednik obrane Vukovara, ratni zapovjednik „84 bojne TERMITA“ i Branimir Ražov, predstavnik Udruge „Damir Tomljanović Gavran“. Učenici su pogledali prezentaciju i slušali objašnjenja gospodina Branimira Ražova koji im je približio slijed i važnost te vojnoredarstvene operacije.

U školi su gostovali i učenici VIII. razreda OŠ Starigrad i njihov učitelj povijesti Marko Jurić, koji su sa ostalima  slušali kako se stvarala hrvatska država.

U isto vrijeme učenici od I.- III. razreda su se družili sa djelatnicama MUP-a  i djelatnikom HCR-a, koji su ih, kroz razgovor i film, na djeci pristupačan način, educirali o opasnostima od mina. Imali su priliku pogledati izložbene primjerke raznih eksplozivnih naprava.

U Jasenicama je neprijatelj uništio sve što se moglo uništiti, crkvu i školu, kuće i štale. Poginulo je 17 ljudi. Danas smo opet sretni, svoji na svome. A to zahvaljujemo hrabroj, nesalomljivoj hrvatskoj vojsci i policiji, na čelu sa prvim hrvatskim predsjednikom dr. Franjom Tuđmanom. Svi oni oslobodiše  naš prostor od srpskog zlotvora. Mnogi su pritom željenu slobodu životom svojim platili, nama su je darovali, ali je sami nisu doživjeli. Hvala im svima!

objavio: Administrator   datum: 26. 1. 2016.

« Ožujak 2024 »

Ukupno: 197507