Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje

Dana 20. listopada 2015.g. u Jasenicama  su učenici i učitelji svečano obilježili Dan zahvalnosti za plodove zemlje, povezavši ga sa Danom jabuka, koji se obilježava upravo na taj datum.

Nakon uvodne   besjede  ravnatelja Ivana Bucića, te blagoslova i molitve koju je predvodio mjesni župnik don Ante Delić, održao se kratki program prezentiranja razrednih štandova.

Nakon toga  je uslijedilo razgledavanje svih 8 stolova na kojima su bile izložene delicije  i ostali proizvodi –Božji  darovi kako s Velebita, tako i ispod Velebita.

Našli su se tu različiti proizvodi iznimnih ljekovitih svojstava:

- biljke sa Velebita, te pripremljeni čajevi od njih –metvica, štavelj, vrisak, gospina trava, šipak, kadulja, trava iva, hajdučica ili stolisnik, srčanik, grmušak;

- plodovi koji se nalaze u Velebitu- lješnjaci, merale, trnjine, drinjine, sanjve, drunguze,divlje jabuke, divlje kruške ;

-ostali jestivi  plodovi- suhe smokve, smokvenjaci, crni plod kostele, orasi, bajami, kupine;

- med – vrisak, kadulja;

- pekmezi od divljih šipaka, drinjina, smokava, šljiva, dunja, čips od jabuka;

- napitci  i sirupi od drinjina, kupina, rašeljke, bazge;

- svježi sokovi od jabuka i ostalog voća;

Izloženi su bili  kruhovi i peciva  svih oblika i vrsta, ovčji sirevi,skorup iz mišine,  pršut, kolači, fritule, te uštipci i palačinke raznih vrsta, a sve djelo vrijednih ruku učenika, roditelja i učitelja.

Na panoima su se izložili radovi djece i učitelja, na zidovima zidnjaci, a prezentirala se i brošura o ljekovitom bilju našeg kraja. Bilo  je tu lutkica od lavande, minijatura starih alata...

Nakon što su se svi prisutni počastili ukusnim jelima i zdravim napitcima nastavilo se sa veselim raspoloženjem kroz pjesmu i ples.

Svi smo se pitali nakon viđenoga: je li moguće da ima svega ovoga na Velebitu i u Jasenicama? A sve je bilo tako ukusno za nepce i lijepo za oko! O ljekovitosti svih nabrojenih trava učili smo od naših starih. Zato, neka se nastavi tradicija njegovanja, proizvodnje i očuvanja ovih ekoloških dobara, a također i ovakvih dana u našoj školi. Hvala ti Velebite i jasenička škrta zemljo!

Kako nam je bilo pogledajte u fotogaleriji.

objavio: Administrator   datum: 22. 10. 2015.

Ukupno: 198903