SVJETSKI DAN ŠEĆERNE BOLEST

Svjetski dan šećerne bolesti  obilježava se 14. studenog. Cilj obilježavanja ovog dana je promicanje edukacije o šećernoj bolesti i prevenciji te važnosti uloge obitelji i okoline u skrbi i liječenju oboljelih. Obilježava se na datum rođenja Fredericka Bantinga, liječnika koji je otkrio inzulin, hormon koji služi za regulaciju šećera u krvi.

Učenici 5. razreda zajedno sa pedagogicom obilježili su prigodno ovaj datum. Kroz razgovor, pripremljenu prezentaciju o šećernoj bolesti  i izradu plakata, učenici su pokazali koliko znaju o ovoj bolesti te stekli nova korisna saznanja. Naš učenik koji se već nekoliko godina uspješno nosi sa dijabetesom prenio je svoja iskustva ostalima i spremno odgovarao na njihova pitanja.

Naglasak radionice je bio na senzibilizaciji učenika, prepoznavanju simptoma hipoglikemije  i stjecanju spoznaje o važnosti prevencije odnosno razvijanja zdravih stilova života koji uključuju zdravu prehranu, dovoljno sna, regulaciju tjelesne težine i svakodnevnu tjelovježbu.

Na kraju je svaki učenik dao svoj doprinos u izradi plakata koji je postavljen u školski hol.

Osim radionice s učenicima, u našoj školi je 3. listopada 2023. održano

edukativno -  savjetodavno predavanje o  šećernoj bolesti kod djece  Predavanje je bilo namijenjeno učiteljima 5. razreda i stručnim suradnicima (koji se susreću s  oboljelim učenikom od dijabetesa tipa 1). Predavač je bila   liječnica  Lucija Kolega Mrkić koja nas je, uz pomoć  gđe.  Doris Bajlo iz udruge „Cukrići,“ upoznala sa karakteristikama  ove bolesti kod djece te savjetovala kako postupiti u određenim situacijama.

objavio: Ana Milovac   datum: 18. 11. 2023.

Ukupno: 198999